Tasarımlar için gerekli bilgi bir telefon kadar yakın
IMG-LOGO
Kumaş

Keten

Özellikleri

İnsanlığın ilk kumaş üretimi ketenle olmuştur Keten bitkisinden elde edilir Yapısı pamuk lifini andırır Alerjik bir yapısı bulunmamaktadır Her mevsim kullanılabilen kumaşlar arasında yer alan keten, kumaş sektörünün vazgeçilmezlerinden biridir Giyim, döşeme, perde, halı, örtü, çarşaf, halat, kaliteli kağıt, dekor ürünleri gibi birçok eşyada kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında elbise,pantolon, bluz, ceket gibi giyimlerde rengarenk çeşitleriyle mağazalarda sıklıkla görülür. Tercih sebeplerinden biri de kumaşın özelliklerinden kaynaklanıyor.

Size
Color

Keten kumaşın başka bir özelliği de su ve nemi çekebilmesidir. Bundan dolayı banyo ürünlerinde kullanılmaktadır Özellikle lifli yapısı banyo lifleri için idealdir Keten kumaşının, pürüzsüz ve tüysüz bir yapısı vardır ve kolay kolay kirlenmez Yansıtma özelliği sayesinde renk solması gibi durumları az yaşanır Dayanıklı olması, toz çekmemesi, esneyip salmaması özelliklerinden dolayı döşemelerde sıklıkla kullanılır. Ses yalıtım işlemlerinde de yardımcı olmaktadır Kumaşın olumsuz özelliklerine bakarsak çabuk kırışması en başta yer alır Bu nedenle sıkça ütü yapmak gereklidir fakat ütü ile çabucak açılır Sıcak suya dayanıklıdır fakat 120 dereceden sonra bozulur Bu nedenle Ilık su ile elde yıkamak ya da kuru temizlemeye vermek daha iyi olacaktır Doğallığı, rahatlığı ve şıklığı bir arada bulunduran keten kumaş dünyanın her yerinde en çok kullanılan kumaştır..

  • Yumuşak, emici ve tüylenmeyen dokusuyla banyo ve mutfakta idealdir. Havadar ve rahat olduğu için yatak örtüsü olarak kullanıldığında cilde tazelik ve ferahlık hissi verir. Pamuktan üç kat daha sağlam ve parlaktır. Parlaklığı yüzünden yansıma özelliği taşır, serinleticidir. Nem emiciliği pamuktan daha yüksektir. Isıya dayanıklıdır. Perdeler, peçeteler, döşemelikler, halılar, koltuk kılıfları, yatak örtüleri, şeritler, bezler, çamaşırlar... Keten her yerde kullanılabilir.
AVATAR
- Aysuda Tekstil San.Tic.Ltd.Şti.

Keten, doğal bir elyaftır. Keten bitkisinin saplarından üretilir. Adı Arapça "kutan"'dan gelen bu elyaf, rutubetli ve serin iklimlerde yetişir. Keten tohumu bitkisidir. Tohum için yetiştirildiğinde, 'bezir yağı' elde edilir. Lifleri kullanılacaksa, bitki körpeyken kesilir. Her bitki sapında ortalama bin tane keten sap elyafı vardır. Keten sapının % 25'i elyaf olarak ise yarar. Keten bitkisi elyaf haline gelmesi için üç işlemden geçirilir: Çürütülür, dövülür ve eğrilir. İplik haline gelince dokunur.

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Your Rating
SKU: JAK-01 Katagori: Keten, Erkek

Ürünler

Keten Gömlek

Keten kumaşın en bilinen özelliği serin tutmasıdır. Yazlık giysilerin birçoğunda kullanılır. Dokusu iri gözenek yapılı olduğundan vücudun hava almasını sağlar ve serinlik verir Dayanıklılık açısından diğer kumaşlara nazaran oldukça dayanıklıdır Parlaktır fakat esnek bir yapısı yoktur Giyim olarak tercih ettiğinizde üzerinize denemeden almamanızı tavsiye ederiz

Beden
Renk